fbpx
YT

Cztery istotne kompetencje potrzebne do owocnego samorozwoju. Czym jest dzisiaj zasada “4K”

4
3 minutes, 50 seconds Read

W dzisiejszych czasach jest ogromny natłok informacji w porównaniu z tym, co było dawno temu. W związku z tym nie jesteśmy w stanie posiąść całej wiedzy, jaka wciąż gromadzi się wokół nas. Jest zatem konieczność zdobycia umiejętności poszukiwania informacji, oraz ich katalogowania. Co ma do tego zasada “4K” i czym ona właściwie jest?

Cztery składniki potrzebne do konstruktywnej nauki i rozwoju. Nie może zabraknąć żadnego z nich, abyśmy nie zatracili się w dogmatach, stereotypach i chaosie.

K – krytyczne myślenie

YT

Ludzie z pokolenia pamiętającego z dzieciństwa telefony tarczowe i walkmany, mogą w wielu przypadkach przyznać, że nie uczono ich w dzieciństwie krytycznego myślenia. Było ono wręcz przejawem braku szacunku do dorosłych, o których mówiło się, że trzeba ich słuchać i że zawsze mają rację. Nie można było dyskutować i poddawać w wątpliwość tego, co się słyszało od starszych.

Krytyczne myślenie pomaga nam wyciągnąć własne wnioski, uczy samodzielnego myślenia i samokrytycyzmu, które jest łatwiejsze, gdy każdą z informacji rozkładamy na przysłowiowe części pierwsze. Prawidłowe poznanie świata pomaga w podejmowaniu prawidłowych i dobrych dla nas decyzji. W dzisiejszym świecie pełnym zachęt i reklam, warto poddać wszystko krytycznej analizie.

K – komunikacja

YT

To inaczej nadawca informacji, odbiorca informacji i interakcja między nimi. Gdy żadna ze stron nie upewni się, że dobrze rozumie komunikat lub jest dobrze zrozumiany jego komunikat, powstają tak zwane szumy, czyli niedomówienia i nieporozumienia. Warto zatem przyłożyć się do prawidłowej komunikacji z drugim człowiekiem, gdyż jest to bardzo pomocne w konsultowaniu prawd świata z kimś, kto w danej dziedzinie wie więcej od nas.

K – kooperacja

YT

Jest to umiejętność współpracy zarówno ze sobą, jak i z drugim człowiekiem. W dzisiejszych czasach kooperacja jest niezbędna, a bez niej ciężko nam będzie cokolwiek samodzielnie osiągnąć. Należy pamiętać, że każdy z sukcesów – czy tych maleńkich, czy bardzo spektakularnych – osiągnięty zostaje w kooperacji z drugim człowiekiem. Czy wybudowałeś sam, własnymi rękami wspaniałą altanę? Tak, sam “tymi rękami”, jednak abyś miał siły, Twoja żona lub mama podała Ci posiłek, gdy napaskudziłeś zaprawą tam, gdzie nie powinieneś, ktoś inny podał Ci mokrą szmatkę, byś mógł to wytrzeć, zanim stężeje. Innym przykładem są studia. Tak, sama skończyłaś, uczyłaś się, ciężko pracowałaś na sukces, jednak ktoś inny pożyczył Ci podręcznik, naprawił drukarkę, gdy nagle musiałaś wydrukować referat na rano, czy pożyczył kasę na czesne. Kooperacja często ma miejsce, czy to planujemy, czy nie.

K – kreatywność

YT

Była, jest i będzie bardzo potrzebna w każdej dziedzinie życia, gdy pragniemy iść do przodu. Jest potrzebna, gdy pragniemy rozwijać talenty, które niekoniecznie muszą wiązać się z muzyką, tańcem, czy malarstwem. W kreatywny sposób możesz stworzyć danie, o które Twoi bliscy będą Cię ciągle prosić, albo gdy wyrąbałaś niechcący dziurę w ścianie, bo nie posłuchałaś męża i sama chciałaś powiesić obrazek, Twoja kreatywność pomoże Ci naprawić ten błąd. Jest niezbędna w świecie wciąż rozwijającej się technologii, gdyż mając do czynienia z czymś nowym, możesz odkryć więcej zastosowań tego czegoś, niż ktoś inny mógłby pomyśleć…

YouTube/Rene Ortner

Kreatywność pomaga nam zapamiętać wiele nowych wiadomości, oraz opanowanych umiejętności, gdyż możemy w prosty sposób zastosować grę skojarzeń. Więcej informacji na temat 4K poniżej.

 

Facebook/Strefa Mojego Ja – Dyskusyjna Grupa Wsparcia

Czy Masz swoje 4K? Jakie? Napisz w komentarzu!

O tym pisałam ostatnio: Artyści apelują – PILNIE POTRZEBNA POMOC. 15 września 2020 roku pojawiła się aktualizacja na „Siepomaga.pl” – stan małej Hani uległ pogorszeniu

Zerknij tutaj: Media obiegła tragiczna wiadomość. Rośnie liczba samobójstw wśród nastolatków

O tym się mówi: Budowa twarzoczaszki, a testy PCR. Jak wygląda pobieranie próbek w celu stwierdzenia obecności koronawirusa

Powiązane posty

4 Comments

%d bloggers like this: