fbpx
Mikroczipy AI
Artificial intelligence; it’s everywhere

Naukowcy łączą mikroczipy AI z komórkami ludzkiego mózgu. Co to oznacza dla ludzkości

3 minutes, 41 seconds Read

Nie jest niczym niespotykanym, że kreatorzy sztucznej inteligencji czerpią inspirację z ludzkiego mózgu. Czerpią z tej wiedzy w trakcie projektowania swoich algorytmów lub obwodów, na których działają. Teraz projekt przenosi tę biologiczną inspirację o krok dalej… Czym są mikroczipy AI i co mają wspólnego z naszym mózgiem?

Naukowcy z angielskiego Aston University fizycznie integrują komórki macierzyste ludzkiego mózgu z czymś, co w wielu budzi mieszane uczucia. To mikroczipy AI, wedle komunikatu prasowego uniwersytetu. Naukowcy twierdzą, że celem jest przesunięcie granic tego, co może zrobić sztuczna inteligencja. W związku z tym, chcą pożyczyć niektóre możliwości przetwarzania ludzkiego mózgu.

Wzmocnienie neuronowe i mikroczipy AI – czy to może źle się skończyć dla ludzkości?

Projekt o nazwie Neu-ChiP brzmi jak początek filmu science-fiction klasy B. Wszechpotężna sztuczna inteligencja szaleje, odbierając ludziom możliwość stanowienia o sobie. Niemniej, projekty w dziedzinie obliczeń neuromorficznych lub inspirowanych mózgiem koncentrują się na zwiększeniu wydajności algorytmów sztucznej inteligencji. Godnym uwagi jest fakt, że Neu-ChiP ma również na celu uczynienie ich potężniejszymi.

„Naszym celem jest wykorzystanie niezrównanej mocy obliczeniowej ludzkiego mózgu, aby radykalnie zwiększyć zdolność komputerów do rozwiązywania złożonych problemów” – stwierdził David Saad, matematyk z Uniwersytetu Aston. „Wierzymy, że ten projekt może przełamać obecne ograniczenia mocy obliczeniowej i zużycia energii, aby spowodować zmianę paradygmatu w technologii uczenia maszynowego”.

Mikroczipy AI udoskonalone komórkami ludzkiego mózgu?

Na ogół sztuczna inteligencja inspirowana mózgiem będzie opierać się na sztucznych neuronach lub obwodach inspirowanych mózgiem. Dlatego faktyczne wdrożenie samej komórki biologicznej mogłoby z jednej strony oszczędzić zespołowi niektórych problemów inżynieryjnych. Z drugiej zaś mocno przekracza granice bezpieczeństwa.

Dlatego należy pamiętać, że już teraz komputery potrafią szybciej, dokładniej i więcej pod względem mocy obliczeniowej niż człowiek. Dodajmy do tego fakt, że będziemy mieć do czynienia z maszynami i robotami. Będą one dodatkowo o wiele silniejsze, sprawniejsze i potężniejsze niż ludzkie ciało – nawet najbardziej zadbane, odżywione i wysportowane.

Czym to grozi?

Dając maszynom możliwość ciągłego uczenia się, doskonalenia i usprawniania, ich rozwój sprawi, że w dość szybkim tempie ludzie stracą nad nimi wszelką kontrolę. Dla ludzkości nie będzie nic gorszego niż być pod pełną władzą własnych tworów, które będą się głównie kierowały algorytmem i logiką… Już teraz nie możemy mieć pewności, co tak naprawdę widzimy na ekranie.

„W Neu-ChiP nie tylko zamodelujemy system złożony z wielu niezwykle złożonych komponentów – ludzkich komórek nerwowych – ale spróbujemy wyjść daleko poza” – podkreśla Rémi Monasson, dyrektor ds. Badań Naukowych CNRS I stopnia. „Naszym celem jest doprowadzenie układu neuronowego do stanu, w którym będzie w stanie wykonywać nietrywialne obliczenia”.

 

 

W związku z tym, samodoskonaląca się sztuczna inteligencja już teraz mocno ogranicza wolność obywatelom krajów, w których wprowadzono system śledzenia kredytowego. Szukając inspiracji na okładkę tego artykułu, wpisałam w wyszukiwarkę generatora obrazów AI polecenie: “samodoskonaląca się sztuczna inteligencja”. Po chwili uzyskałam całkiem ciekawą grafikę, a po ściągnięciu na urządzenie, zdałam sobie sprawę z tego, jak sztuczna inteligencja nazwała swoje dzieło: “duża polityka szczepień” – ang. “large Vaccination policy”.

 

Mikroczipy AI
Grafika stworzona przez AI

Co o tym sądzicie?

O tym pisałam ostatnio:

Odszedł Benedykt XVI. Proroctwo o ostatnim papieżu. Czy spełniają się na naszych oczach słowa o „końcu czasów”

Lekarze i naukowcy piszą do Europejskiej Agencji Leków ostrzeżenie. Są dowody na uszkodzenia narządów preparatami zalecanymi przez WHO

Powiązane posty

%d bloggers like this: