fbpx
Toksyczna siostra
źródło: YouTube/Supermission

Ważne oznaki, że twoja siostra jest toksyczną osobą. Jak sobie z nią radzić

5 minutes, 24 seconds Read

W idealnym świecie wszystkie siostrzane relacje wyglądałyby jak coś z soczystego filmu Disneya. Pomyśl: dzielenie się ubraniami, wewnętrzne żarty i głupie, ale nieszkodliwe figle na rodzicach. W rzeczywistości jednak mogą to być jedne z najtrudniejszych relacji do utrzymania.

Pomyśl o tym: to jest ktoś, kogo znasz prawie przez całe życie. Wie, co cię motywuje, co sprawia, że wybuchasz i co absolutnie wchodzi jej pod skórę. A czasami, jeśli jest toksyczną osobą, wykorzystuje tę wiedzę przeciwko tobie. Te wskazówki są ważne, gdy Twoja siostra podawana jest za przykład do naśladowania, a Ty nie rozumiesz dlaczego.

Ona “musi” mieć rację

Twoja stara, dobra siostra nienawidziła każdej osoby, z którą się spotykałeś, i zaczyna się wydawać, że nikt nie będzie wystarczająco dobry. Ma podobne opinie na temat twoich celów zawodowych, przyjaciół i prawie wszystkiego innego. Jeśli powiedziałeś, że jesteś zadowolony ze swojego życia i ludzi w nim, a ona nadal nie będzie trzymać się z daleka od twojego życia, to twój związek z siostrą może być na granicy (jeśli już nie) toksycznej.

Jest mistrzynią manipulacji

Kiedy zadajesz komuś pytanie o plany na Sylwestra, nie kryje się za tym żaden podtekst. Jednak gdy słyszysz podobne pytanie od toksycznej osoby, zazwyczaj ustala ona poziom Twojej dostępności w określonym dniu, by zaraz oznajmić Ci, że oto właśnie kolejny raz zajmiesz się jej sprawami. „Ich modus operandi to kazać ludziom robić to, czego od nich oczekują” — mówi dr Abigail Brenner. „Wszystko zależy od nich. Wykorzystują innych ludzi, aby osiągnąć dowolny cel. Zapomnij o tym, czego chcesz; nie chodzi o równość w relacji”.

Nie szanuje granic

Kochasz swoją młodszą siostrę, ale ona zawsze miała trudności ze znalezieniem swojego miejsca. Przyzwyczaiła się pojawiać w twoim domu bez zapowiedzi, spodziewając się, że będzie mogła zostać na kolacji. Ponieważ ją kochasz, poddajesz się, ale nawet po poproszeniu jej, żeby przestała wpadać bez dzwonienia, nadal to robi. Celowo zakłóca Twój spokój i harmonogram dnia, aby sprowokować Cię do wybuchu gniewu. Może wówczas wskazać Cię palcem jako osobę niezrównoważoną emocjonalnie.

Granie ofiary

Czasami członkowie rodziny nie mogą uchronić się od poczucia winy. („Co masz na myśli, mówiąc, że nie wracasz do domu na Boże Narodzenie?”). Istnieje jednak różnica między wyrażaniem rozczarowania a tworzeniem toksycznej atmosfery przez obwinianie Cię za uczucia innych. Jeśli twoja siostra obrabia Ci cztery litery, ponieważ postanawiasz spędzić następne Boże Narodzenie z rodziną współmałżonka, możesz być na toksycznym terytorium. W takich sytuacjach często posługuje się innymi, aby wykazać Twój egoizm i złą wolę: “przecież mamie będzie przykro, ale dla Ciebie ważniejszy jest mężulek i jego starzy, prawda?!”

Jej przeprosiny nigdy nie są szczere

Jednak to nie wszystko… Często jest tak, że gdy z jakiegoś powodu siostra powinna Cię przeprosić, zrobi wszystko, by było to pozorne lub odwróci kota ogonem tak umiejętnie, że to Ty zaczniesz przepraszać jej majestat…

Twoje sukcesy są dla niej niczym

Za każdym razem, gdy dzwonisz do niej, aby poplotkować lub pochwalić się swoim sukcesem, ona nieuchronnie umniejsza Twoje dokonania jakimś porównaniem, kompletnie ignoruje Twoje słowa, przerywając Ci lub rozmawiając jednocześnie z kimś obok. Najczęściej jednak słyszysz: “Wszystko super, ale jak byłam u was ostatnio, zauważyłam zacieki w zlewie. Zamiast brać udział w konkursach poetyckich, wzięłabyś się za robotę!”

Spędzanie z nią czasu wyczerpuje

Czy całkowite wyczerpanie za każdym razem, gdy wchodzisz w interakcję z siostrą? Kontakt z toksyczną osobą może sprawić, że poczujesz totalny brak energii, gdyż jej podejście do Ciebie i ciągłe zmuszanie Cię do uważania na to, co mówisz, wypala siły witalne do ostatniej kropli.

Od razu domaga się rewanżu za pomoc

Gdy prosisz ją o pomoc, zwykle odmawia lub zgadza się, podając jednocześnie miliony warunków, jakie musisz spełnić, aby ona wyświadczyła Ci tę przysługę. Zazwyczaj też słyszysz natychmiast o tym, do czego Cię zobowiązuje.

Sposoby radzenia sobie, jeśli masz toksyczną siostrę

Nie obawiaj się konfliktu – czasami warto zgodzić się na niezgodę. Chociaż siostry są często podobne pod wieloma względami, musisz pamiętać, że każda z nich jest indywidualną osobą. Ty i Twoja siostra możecie mieć zupełnie inne pomysły na karierę, związki i rodzicielstwo, i to jest w porządku. Ważne jest, aby zidentyfikować obszary, w których żadne z was nie zmieni zdania i zgodzić się szanować opinię drugiej osoby bez osądzania i wrogości. Jeśli Twoje wyrażanie własnej opinii lub sprzeciw jej woli sprawia, że zaczyna Cię atakować, nie ulegaj i broń własnej przestrzeni życiowej. Jeśli będzie dążyła do kłótni, niech tak będzie.

Stań się jak najmniej “atrakcyjnym” celem ataku – zachowuj się tak nudno, nieciekawie i bez zaangażowania, jak to tylko możliwe, a toksyczni ludzie uznają za mniej ekscytujące próbę manipulowania tobą i wybrania innego celu. Podczas każdej interakcji z osobą toksyczną sztuką jest mówić neutralnym głosem, rozmawiać na nudne tematy, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego i udzielać krótkich, ogólnych odpowiedzi. Jeśli toksyczna osoba będzie próbowała cię sprowokować, nie angażuj się emocjonalnie.

Miej w gotowości frazę “Być może masz rację” lub “muszę to przemyśleć” – radzenie sobie z toksycznym członkiem rodziny jest trudne i nigdy nie wiadomo, co go “uruchomi”. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką jedno lub dwa zdania, które możesz powtórzyć za każdym razem, gdy udzielą ci niechcianej rady lub poproszą o zrobienie czegoś. Gdy kolejny raz siostra domaga się od Ciebie zrobienia czegoś wbrew woli, czy możliwości, odpowiedź “muszę to przemyśleć” sprawi, że utrudnisz jej manipulacyjny trik z serii: “ale to teraz musisz; ja teraz muszę wiedzieć; przecież masz wtedy wolne” itp.

 

O tym pisałam ostatnio:

Naukowcy łączą mikroczipy AI z komórkami macierzystymi ludzkiego mózgu. Co to oznacza dla ludzkości

Fashion CEO jest właścicielem domu aukcyjnego, który sprzedaje pedo manekiny. Dyrektorem jest mąż Salmy Hayek

Powiązane posty

%d bloggers like this: