Manipulacja emocjonalna. Taktyka
źródło: YouTube/Tatjana Anders

Manipulacja emocjonalna. Jaką taktykę toksyczna osoba stosuje najczęściej

Rzeczywistość jest taka, że ​​bardzo łatwo jest zauważyć manipulację emocjonalną, gdy zdarza się to ludziom, których kochasz. Profesjonaliści twierdzą, że trudno jest dostrzec mistrza lalek pociągającego za nasze sznurki. Czym jest manipulacja?

W kontekście relacji manipulacja odnosi się do działań podejmowanych przez osobę w celu próby kontrolowania innych, zwykle w zwodniczy lub szkodliwy sposób. Dlatego właśnie manipulacja psychologiczna polega na wywieraniu nacisku na zmianę zachowań lub przekonań poprzez stosowanie oszukańczych, lub zniekształconych taktyk.

Manipulator żeruje na cudzych emocjach

Manipulacja emocjonalna wykorzystuje te same taktyki, aby wywołać intensywne reakcje emocjonalne, celowo mające na celu wyssanie energii innej osoby lub zdestabilizowanie jej samopoczucia emocjonalnego.

W związku z tym psychologowie twierdzą, że główną przyczyną zachowań manipulacyjnych mogą być często toksyczne cykle przemocy, narcyzm lub niezdrowe relacje w dzieciństwie manipulatora.

Typowe oznaki manipulacji

Manipulacja emocjonalna
źródło: YouTube/Inner Toxic Relief

1. Wątpisz we własną rzeczywistość

Manipulacja ma wiele aspektów, ale Balestrieri mówi, że jednym z najważniejszych jest gaslighting , czyli taktyka konwersacyjna mająca na celu „oddzielenie cię od instynktu lub logicznej oceny świata”.

Dlatego właśnie McCoy mówi, że jeśli czujesz, że kwestionujesz swoją uczciwość lub „poczytalność”, jest to znak, że coś jest nie tak i może mieć miejsce manipulacja.

„Kiedy podajesz w wątpliwość w swoją rzeczywistość, manipulatorowi łatwiej jest przekonać cię do dostosowania się do jego wizji” — ciągnie Balestrieri. „Jedynym celem gaslightingu jest odseparowanie kogoś od jego własnej rzeczywistości i wywołanie wątpliwości w jego umyśle lub umysłach innych osób, tak aby manipulator mógł uciec od czegoś lub zachować przewagę”.

2. Relacja jest bardzo emocjonalna

Manipulacja w romantycznych związkach często polega na tworzeniu złudzenia intensywnego, namiętnego związku, który kładzie podwaliny pod próbę utrzymania kontroli.

Co za tym idzie, „bombardowanie miłością, chaos i intensywność to częste i fundamentalne elementy niezbędne do udanej manipulacji” — wyjaśnia Balestrieri. „Utrzymywanie partnerów w związkach zdezorientowanych, zagubionych i rozproszonych przez domysły o tym, co ma nadejść lub pamięć o dobrych czasach, które się wydarzyły, jest nagminną taktyką stosowaną przez manipulujących i agresywnych partnerów”.

3. Boisz się porzucenia

„Jeśli ktoś jest manipulowany, może zacząć odczuwać niepewność, strach lub dezorientację” — mówi McCoy.

Innymi słowy, wiele ofiar może odrzucić przejawy manipulacji jako normalne dawanie i branie w związku, ale McCoy mówi, że różnicę między zdrowym kompromisem a niezdrową manipulacją można odróżnić po tym, czy w grę wchodzi strach. „Dzięki kompromisowi nie będzie myśli: »Jeśli nie zrobię tego na czas, znowu będzie na mnie krzyczał.«

Jeśli ten strach przemknie ci przez myśl lub poczujesz go w jelitach, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteś manipulowany.

4. Masz przeczucie, że coś jest nie tak

„Słuchanie instynktu jest nieodzowne do oceny manipulacji” — wyjaśnia Balestrieri. „Jelitowy układ nerwowy, część autonomicznego układu nerwowego, żyje w naszych jelitach i jest odpowiedzialny za rozpoznawanie bodźców czuciowych i przekazywanie tych informacji do mózgu. Ich wspólne wysiłki mają na celu ocenę zagrożenia, a często dzieje się to poza naszą świadomą świadomością, co postrzegamy jako „przeczucie”.

5. Czujesz się niepewnie

Zadaniem manipulacji jest utrzymanie kontroli nad tobą, a sprawienie, abyś czuł się źle ze sobą, może być jednym ze sposobów, w jaki manipulatorzy sprawują nad tobą władzę i sprawiają, że jest zadowolony. „Wykorzystują twoją słabość przeciwko tobie” — wyjaśnia Balestrieri. „Kiedy jesteś bezbronny, wykorzystują twoje lęki i niepewność, aby poczuć się lepszym”.

6. Chcą, abyś polegał na nich i tylko na nich

Jeśli nie masz nikogo innego, do kogo możesz się zwrócić, manipulatorowi łatwiej cię kontrolować. Dlatego próby izolacji lub skrajnego współuzależnienia mogą być oznaką manipulacji. „Próbują cię odizolować (fizycznie, społecznie i finansowo) i próbują wywołać od nich zależność” — wyjaśnia Balestrieri. „Ograniczanie zasobów i zewnętrznych wpływów daje im kontrolę”.

7. Ciągle porównują cię do innych

Według Balestrieri porównywanie cię do innych może być formą manipulacji. „Manipulujący ludzie żyją w przekonaniu, że inni będą o nich rywalizować” — wyjaśnia. „Ciągłe porównywanie cię do innych może być formą manipulacji, ponieważ ma na celu wywołanie uczucia nieadekwatności i współzawodnictwa”.

8. Udało im się przeciągnąć twoich przyjaciół i rodzinę „na swoją stronę”

Balestrieri uprzedza, że ​​trzeba zwracać uwagę nie tylko na złe cechy. „Uważaj na zachowania przymilne lub inne próby, mające być postrzegane w korzystnym świetle, ponieważ często jest to celowa próba zwiększenia izolacji między ofiarą a jej systemem wsparcia poprzez stworzenie iluzji wątpliwości”. Gdy manipulator chce, aby twoje otoczenie odbierało go pozytywnie, użyje wszelkich środków. Zdobędzie sympatię i zaufanie otaczających cię ludzi. Trudniej im będzie uwierzyć w to, że wyrządza ci krzywdę.

Manipulatorzy mogą kontaktować się z bliskimi lub bliskimi przyjaciółmi, nie mówiąc o tym swojej ofierze. Gdyby był to pozytywny gest, skończyłby się bardziej zabawnymi wyjściami lub szerszym kręgiem towarzyskim dla obojga partnerów. Zamiast tego jest to manipulacja, gdy te poboczne rozmowy tworzą zasłonę dymną, zwiększają liczbę nieporozumień lub zwiększają odizolowanie. W takich przypadkach rodzina i przyjaciele ofiary mogą być nieświadomymi pionkami w psychologicznej grze, którą próbuje wygrać manipulator.

Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w tajniki radzenia sobie z osobą toksyczną, polecam książkę Toksyczny partner: Jak uwolnić się z niezdrowej relacji.

Porady zawarte w książce są bardzo praktyczne. Przytaczając autentyczne historie, autorka pomoże Ci: – rozpoznać patologicznego kłamcę i uniknąć uwikłania w sieć jego intryg; – walczyć z nieprawdomównością partnera; – asertywnie reagować na oszustwa, wymówki, tłumaczenia czy oskarżenia; – opanować emocje oraz uwolnić się od gniewu i poczucia winy; – podjąć decyzję o przyszłości Twojego związku; – zacząć nowe życie, wolne od kłamstwa. Książka Susan Forward daje kobietom siłę do zmiany swojego życia na lepsze! – czytamy w opisie.

Zerknij też tutaj:

Dlaczego kładzie się nacisk na pisanie prawą dłonią? Tresowani od pokoleń, pozbawiani głębokiej intuicji

Ważne oznaki, że twoja siostra jest toksyczną osobą. Jak sobie z nią radzić

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.