źródło: YouTube/Marek Skoczylas
Mniszek lekarski

Mniszek lekarski powraca do łask. Wielu już wie, czym różni się od mleczu

Mimo że mniszki lekarskie są bardzo urocze, wiele regionów klasyfikuje je jako chwast. Łacińska nazwa rośliny to Taraxacum officinale. Tymczasem mniszek lekarski potrafi więcej, niż nam się wydaje.

Odnosi się do właściwości leczniczych rośliny odkrytych przez Greków. Nazwa „Dandelion” to zestawienie francuskiego wyrażenia – „dents de lion”. Dosłowne znaczenie to ząb lwa. Jeśli widziałeś liście rośliny, zauważyłbyś, że mają kształt podobny do zęba lwa.

Mniszek lekarski i jego właściwości

źródło: YouTube/Marek Skoczylas
Mniszek lekarski vs mlecz

Chińska medycyna wykorzystuje mniszka lekarskiego od prawie tysiącleci. Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie mieli dokładne informacje o tej roślinie. Według nich kwiat pomaga w leczeniu schorzeń nerek, wątroby i żołądka, podrażnień skóry, zgagi, chorób pęcherzyka żółciowego, cukrzycy, artretyzmu, anemii, zaparć, bólów zębów i gorączki. Uważano je także za antytoksyny i łagodne diuretyki.

Mniszek lekarski był znany nie tylko ze swoich właściwości leczniczych. Jednym z innych powszechnych zastosowań było wytwarzanie barwnika. To było głównym źródłem bladożółtego barwnika. Wewnętrzne żebra liści zostały użyte do stworzenia purpurowego barwnika.

Jeśli chodzi o pochodzenie rośliny, botanicy uważają, że sporo gatunków było pierworodnych w Ameryce Północnej. Jednak pierwsi osadnicy z Europy przywieźli do Ameryki Północnej dwa najpopularniejsze gatunki mniszka lekarskiego ze względu na ich właściwości odżywcze i lecznicze. Są to wariant z czerwonymi nasionami i wariant standardowy. Od tego czasu obie odmiany stały się naturalne na kontynencie.

Fakty dotyczące mniszka lekarskiego

Mniszki lekarskie reprezentują 3 różne ciała niebieskie w 3 różnych fazach ich życia. Żółty kwiat rośliny reprezentuje słońce. Rozproszone nasiona wyglądają jak gwiazdy. Wreszcie puszysta kulka mniszka lekarskiego ma wygląd podobny do księżyca.
Nasiona (części rośliny, które odlatują) mogą podróżować przez wiele kilometrów po rozproszeniu!
Każda część tej rośliny ma jakieś zastosowanie – kwiat, korzenie i liście. Może być stosowany do żywności, leków i barwników.

Jedna filiżanka surowego posiekanego mniszka lekarskiego zawiera 112% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Jednocześnie ma tylko 25 kalorii. XIX-wieczni farmaceuci angielscy przyrządzali herbatę z prażonych korzeni kwiatów. Herbata pozostaje popularna do dziś.


źródło: YouTube/Adolf Kudliński

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.