AI i medycyna
AI i medycyna

Szanse i zagrożenie związane ze sztuczną inteligencją w służbie zdrowia

Sztuczna inteligencja (AI) zrewolucjonizowała branżę opieki zdrowotnej, wspomagając precyzję diagnozy, wspomagając leczenie i poprawiając ogólne doświadczenie pacjenta.

Jednym z głównych zastosowań AI w opiece jest AI chatbot. Są to programy komputerowe, które wykorzystują algorytmy oceny języka naturalnego i nauczania maszynowego do komunikacji z pacjentami i udzielania porad medycznych. Chatboty AI mają ogromny potencjał w zakresie poprawy opieki zdrowotnej, a także zagrożenia, które należy przeanalizować.

Jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na nasze życie

 

AI i medycyna
AI i medycyna

 

Jedną z głównych zalet chatbotów AI według wielu użytkowników jest to, że można symulować konwersację z człowiekiem, dzięki czemu uzyskasz podpowiedź jako pacjent. Można zadawać pytania i uzyskać natychmiastowe informacje zwrotne bez konieczności czekania na wizytę.

Dlatego też chatboty AI mają możliwość zbierania danych od pacjentów, co może pomóc lekarzom w diagnozowaniu chorób i wprowadzić dalsze leczenie. Ponadto chatboty AI mogą pomóc w świadczeniu usług opieki nad ludźmi w odległych rejonach, gdzie szpitale i kliniki mogą być objęte opieką ograniczoną. Może to oznaczać oszczędność czasu i pieniędzy w mniej nagłych przypadkach.

Chatboty AI mogą również służyć do oceny pracy pracowników służby zdrowia, umożliwiając im sprawdzenie się na podstawie zadań. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę wady chatbotów AI, takie jak możliwość błędnego diagnozowania pacjentów. Chatboty AI mogą nie zawsze być w dobrym stanie lub zinterpretować subtelne niuanse w objawach pacjenta, co prowadzi do błędów diagnostycznych.

 

AI i medycyna
AI i medycyna

 

Ponadto należy również zwrócić uwagę na kwestię prywatności i bezpieczeństwa. Chatboty AI wymagają dostępu do pomocniczych informacji medycznych, które mogą być narażone na szwank, jeśli nie można zastosować pomocnych środków bezpieczeństwa. Niektóre AI chatboty mogą nie być w stanie porozumieć się z pacjentami z różnych środowisk kulturowych, co prowadzi do nieporozumień i złej diagnozy.

Najważniejszą jednak kwestią jest to, że w kontakcie pacjenta z chatbotem, trudno jest oczekiwać współczucia i empatii, jak w przypadku komunikacji z żywym człowiekiem. Ważne jest to, że wielu lekarzy ma wciąż indywidualne podejście do pacjenta, co znacznie ułatwia diagnostykę i indywidualne dobranie terapii.

O tym pisałam ostatnio:

Mniszek lekarski powraca do łask. Wielu już wie, czym różni się od mleczu

Rządowy projekt ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej. Grzegorz Płaczek ostrzega. “Rząd chce sprawdzać nasz telefon komórkowy w czasie rzeczywistym! Szok!”

Oddali wszystko, by ratować chore dzieci. Teraz błagają o pomoc dla własnego syna. Zostało niewiele czasu

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.